Převod analogových záznamů do digitální podoby (VHS, Hi8, MiniDV, 8mm, audio kazety, LP desky, diapozitivy, negativy, a další)

Digitalizace VHS,Hi8,MC,LP Brno + Morava | Flash disk v TV nejede? - převod VHS videokazet na DVD, negativů a diapozitivů, gramofonových LP desek, audiokazet do PC, tabletů, smartphonů, Youtube, střih videa, pořizování záznamů
img01

Flash disk v TV nejede?

Proč se v TV nezobrazí USB flash disk?

Důvody mohou být dva:
- vaše TV neumí pracovat s větším flash diskem, např. 32 GB ještě umí, ale 64 GB už ne (toto je ale spíše vyjímečně)
- vaše TV zná pouze starší formátování souborového systému FAT32

V prvním případě s tím nic neuděláte a musíte speciálně pro TV používat menší flash disk.


V druhém případě je řešení celkem jednoduché a zde si vysvětlíme, kde je problém a jak na to.
Malinko teorie na vysvětlenou: jedná se o nastavení souborového systému, což je vlastně způsob organizace struktury dat na úložném zařízení - velmi zjednodušeně se tím říká, kde a jak je co na disku uloženo, takové rozškatulkování disku. (IT odborníci mě prosím nekamenujte, pokusím se to zde vysvětlit pro úplné laiky selským neajťáckým jazykem).

Typy souborových systémů:
jsou 3 běžné typy: FAT32, exFAT a NTFS.
Pro vyřešení problému, kvůli kterému tyto informace čtete, potřebujeme vědět jen tato základní fakta:
- FAT32 neumí uložit soubor větší jak 4 GB  (což videa o délce několika hodin bývají)
- exFAT a NTFS toto umožňují, ale některým televizím nedal výrobce do vínku jejich znalost

Tento problém je převážně u starších jednoúčelových zařízení (jako jsou hlavně televizory a set-top-boxy). Znají a dokáží pochopit a přečíst pouze FAT32.

Pokud tedy máte video větší velikosti jak 4GB, tak na disk formátu FAT32 jej nenahrajete (počítač vám například řekne, že není na disku dost volného místa, i když ho máte spoustu), takže na to potřebujete mít disk naformátován v exFAT nebo NTFS. Jenže exFAT či NTFS zase nepochopí vaše televize.


Řešení:

Pokud jste v této situaci, že právě vaše televize bohužel nedokáže zobrazit disk jiný jak FAT32 (počítače to umí mnoho desítek let, někteří výrobci TV na to však kašlou, nejspíše z lenosti), pak máte jedinou možnost, jak postupovat.
1) video větší jak 4 GB rozstřihnout na menší části, které se do tohoto limitu velikost vejdou. Asi dnes existují i programy zdarma, které dokáží video rozdělit, ale neporadíme, která, neboť léta pracujeme s profesionálními placenými programy, a nemáme důvod hledat jiné - toto je tedy na vás, jen pozor na dostatečnou kvalitu exportu videa.
2) USB flash disk naformátovat do FAT32, což však u větších disků často počítač tuto možnost už ani nenabízí (protože je zastaralá), ale TV by to měla zvládnout.


Formátování disku:
1) vložte disk do počítače
2) v "Tento počítač" klikněte PRAVÝM tlačítkem myši na daný disk a z rozbalovací nabídky vyberte "formátovat". Vyberte systém souborů "FAT32" a dejte spustit formátování - POZOR, SMAŽE VEŠKERÁ DATA NA DISKU.

Pokud se tato možnost nezobrazuje, pak je potřeba formátování provést v TV.


Ověřit si, v jakém systému souborů máte disk naformátován, lze kliknutím pravého tlačítka myši na disk a zvolit "Vlastnosti"
Jakmile máte disk ve formátu FAT32, pak na něj nahrajte všechna videa velikosti maximálně 4GB jednoho souboru, a v TV již přehrajete.


Proč nejde některý soubor nakopírovat na USB flash disk?

Pokud jste četli předchozí odstavce, už je vám to jasné - protože soubor je větší jak 4 GB a vaše médium (USB flash disk, externí disk, paměťová karta,...) je ve formátu FAT32, který velikost souborů větší jak 4GB neumožňuje uložit.
Řešení je jednoduché - naformátovat médium do formátu exFAT nebo NTFS (a nebo také rozdělit video na menší části).


Poznámka na závěr:
Proč někteří výrobci TV a set-top-boxů nenaučili své výrobky moderní době a tedy větším velikostem souborů není otázka na mě, bohužel tato zařízení jsou většinou uzavřené systémy, které není možné něčemu "novému" nebo spíše dávno běžnému naučit.


Pokud vám ani náš návod nepomohl, zkuste tento článek ukázat příbuznému či známemu, třeba pomůže on. Pokud však nemáte v okolí nikoho, samozřejmě vám s tím můžeme pomoci i my.
Milan Vrchovský - majitel